• 08:00 - 22:30

  • Hergün

Korona Vürüs ve Pandemi
08 Mayıs

By Admin

Kategori:Pandemi, Covid-19, Korona, Pandemi, Dünya, Virüs,

Yorumlar 1 Yorum

Korona Virüs ve Pandemi Yaşayan Dünya

Covid-19 Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı?

2019 yaz aylarında Çin'in Wuhan eyaletinde canlı hayvan ürünleri satan bir satış merkezinde covid-19 virüsünün çıktığın tespit edilmiştir. Çin Halk Cumhuriyeti bunu dünyadan izlemiştir. Ne yazık ki bu durum gizli tutularak kontrol altına alınmaya çalışılmış ve başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Çin Halk Cumhuriyeti 20 Aralık 2019 yılında bu durumu dünyaya duyurmuştur. Covid-19 virüsünün Çin'de yayılmaya başlaması ve ülkelere seyahatlerin yasaklandığını açıklamıştır. Dünya sağlık örgütüne Covid-19 virüsü hakkında bilgi verip virüs hakkında dünya ülkelerini bu konuda bilgilendirme yoluna gitmiştir.

Dünyanın yeni haberdar olduğunu Covid-19 virüsü hakkında hiç kimse hiçbir şey bilmez iken, virüs aslında 5 ay önceden uçak seyahatleri ile dünyaya yayılmış ve bu durum hastalığın yayılması açısından çok geç bir açıklama olarak görülmekte idi. Çünkü yaz aylarında virüsün ortaya çıktığı ve bu durumun gizlenmesi ve örtbas edilmeye çalışılmasındaki süreçte tespit edilen 10 milyon Çinli turistler bu virüsü dünyaya habersiz olarak yaymıştır. Dünya ülkeleri Çin Halk Cumhuriyeti’ni bilgi gizleme ve geç açıklamadan dolayı suçlamış ve Çin Halk Cumhuriyeti bu durumu suçlamaları kesinlikle reddetmiştir.

Kuş gribi, domuz gribi virüsler burun ve ağız yolu ile bulaşan korona virüs grubu olarak adlandırılmıştır. Covid-19 ise bu grubun sonuncusu olarak kayıtlara geçmiştir. Virüs insanların solunum yolunu ve akciğerlerini büyük ölçüde etkilediği için insan vücudundaki oksijenin düşerek koma durumu veya ölümle sonuçlanması gibi durumların oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Korona Virüsün Dünyadaki Olumsuz Etkileri

Korona virüs solunum yollarından, tükürük veya küçük damlacıklar ile insanlara bulaştığı tespit edilmiştir. Hapşırma ve öksürme gibi durumlarda virüs hava yolu ile insanların burun veya ağızdan girerek direk akciğere inmesi çok kısa sürede gerçekleşmektedir.

Kısa süre sonra korona virüs bütün dünya ülkelerine yayılmış ve insanlar olumsuz etkilenmeye başlamıştır. Tüm dünya ülkelerinde binlerce vaka ve ölümler baş göstermeye başladı. Bilim adamları virüsü inceleyerek bu virüs ile nasıl baş edileceğine dair birçok yöntem arayışına girerek insanlığın bu süreci atlatması adına çalışmalar üretmeye başlamışlardır.

Dünya Sağlık Örgütü ilk etapta dünya ülkelerine tam kapanma çağrısı yaparak virüsün daha çok insana bulaşmasını engellemek adına ilk yapılabilecek hamle olarak ülkeleri bilgilendirmiştir. Dünya ülkeleri gerekli çalışmaları yaparak teker teker vaka sayılarını ve ölümleri azaltmak adına 1 veya 3 aylık süreçler çerçevesinde tam kapanma yöntemi ile insanların birbiriyle temas ederek virüsün yayılmasını bu şekilde kontrol altına almaya çalışmışlardır.

Korona Virüsün Ülkemizde Görülmesi

Bu süreç televizyonlarda ve medyada sürekli baş gösteriyor ve ülkeler çaresiz bir şekilde bu durumla yüzleşerek sonuçlarına katlanıyorlardı. 15 Nisan 2020 tarihine kadar Korona virüs Türkiye Cumhuriyeti'nde görünmedi. Lakin ocak ayından bu zamanki sürece kadar virüsün ülkemizde yavaş yavaş yayılmaya başlandığı düşünülmekte idi.

Halk olarak bizler de bu durumdan habersiz bir şekilde bu süreci sorunsuz atlatacağız inancı ile hareketler sergilenmekte ve duyarsız davranışlar ile insanlar normal yaşantımıza devam ediyorduk. Ne yazık ki, 15 Mart 2020 tarihinde ilk korona virüs vakası tespit edilmiş ve bu güreşte her gün binlerce korona virüs testi yapılıyor ve birçok insanların Korona virüse yakalandığı tespit edildi.

Böylece korona virüs 3 aylık bir süreç içinde ülkemizde çok büyük yayılma sürecine girmiş ve Türkiye Cumhuriyeti 2 aylık süreç çerçevesinde tam kapanma yöntemi ile virüsü kontrol altına almaya çalışmıştır. Bu zorlu süreçte insanlar mutsuz üzüntülü ve ölüm korkusu ile bu süreci tedirginlik ile yaşayarak takip etmekteydi.

Korona Virüs ve Pandemi
Korona Virüs ve Pandemi

Korona Virüs ile Kontrollü Hayat

Tam kapanma süreçlerinde insanlar ihtiyaçlarını karşılamak adına ekonomik açıdan büyük sorunlar yaşıyordu. Bu süreç tüm dünya ülkelerini olumsuz etkilemiş ve ekonomik açıdan tam kapanma süreçleri devam ettirilemez boyuta ulaştı.

Bu duruma karşı çözüm arayışlarına giren ülkeler, kontrollü hayat seçeneği sunularak insanların bilgilendirilmesi ve duyarlı davranarak virüsün yayılmasını azaltarak normal olmasa da kontrollü hayat seçeneği ile yaşamlarını devam ettirmeye çalışmaları sağlanmıştır. Korona virüs yani Covid-19 bilim adamları tarafından, temas ve ağız ve burun yolundan bulaştığı tespit edildiği için insanların yaşam alışkanlıklarında değişiklikler yapması ve ağızlarında maske ile dolaşmaları tavsiyelerinde bulunmuştur. Bu durum da kontrollü hayat adı ile, insanların bilgilendirilerek bu durumdan zarar görmeden çalışmalarını ve hayatlarını devam ettirmeleri açısından yazılı ve görsel medyada bilgilendirme açıklamaları yapılmıştır.

Böylece ülkemizde de Maske-Mesafe-Temizlik kuralları ile insanların tekrar çalışma ortamına ve hayatlarını devam ettirmeleri için bir planlı yaşama sürece hayata geçirilmiştir. Ne yazık ki bazı insanların bu durumu kabul etmemesi ve duyarsız davranarak virüsün yayılmasına sebebiyet verdiği durumlarda baş gösterdi. Hükümetler bu duruma karşı yaptırımlar uygulayarak bu süreceğim hızlı bir şekilde atlatılması adına kuralları çok sıkı tutma yoluna gitmişlerdir. Kontrollü hayat ile insanlar tekrar evlerinden çıkmış ve iş hayatına dönmüş belirli zaman çerçevelerinde devletlerin desteği ile bu sürecin atlatılması adına gayretler gösterilmiştir. Bu yöntem virüsü tamamen bitirmese de yine de vaka ve ölüm sayılarını azaltmış insanların çalışmadan evlerde durması ekonomik açıdan ve yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından bir olumlu fayda sağlamıştır.

Korona Virüs ile Kontrollü Taşımacılık Hizmeti

AP nakliyat firması olarak bizler de bu süreçten olumsuz etkilenmemize rağmen kontrolü hayat anlayışı çerçevesinde insanlarımıza Ankara evden eve nakliyat ve şehirler arası nakliye hizmetleri sunmaya çalışmaktayız. Kontrollü hayat ile yaşamayı öğrenmek adına gerekli bilgilendirmeleri ve şirket çalışanlarımızı sağlamış bulunmaktayız. Bu süreçten sorunsuz bir şekilde insanlarımızın taşınma hizmeti taleplerine hizmet üretmek adına gayretler göstermekteyiz.

Çalışanlarımız maskeli ve sosyal mesafe kuralına uyarak eşyaların ambalaj ve taşıma süreçlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmektedir. Belirli aşamalarda dezenfekten ile çalışanlarımız ellerini dezenfekte ederek virüsün temas ile yayılmasını engellemektedir.

Bu zamana kadar kontrollü taşımacılık anlayışı ile nakliye hizmetlerimizi sunmuş ve sorunsuz bir hizmet anlayışı ile işimizi devam ettirmekteyiz.

İş potansiyelinin düşük olmasına rağmen yine de bu hayat mücadelesinde Avrupa standartlarında nakliye hizmetini makul fiyatlara insanlarımıza ulaştırmanın gayretindeyiz. Ülke olarak eski günlere dönmek adına AP nakliyat olarak bilinçli bir şekilde hareket ediyor ve kısa sürede özlediğimiz eski yaşantımıza döne bilme ümidi ile kurallara uygun hayatlarımızı devam ettiriyoruz.

Korona Virüsten Kurtulmak İçin Aşılanıyoruz

Bilim insanları gece gündüz çalışarak topladıkları verileri analiz ve test ederek bu durum için aşı üretme çabalarına hız vermişlerdir.

Aşılar 2021 ayında gerekli olan bütün Fazlardan başarı ile geçerek %80 ve %90 koruma oranları ile dünyaya duyurulmuştur. Aşı firmaları hızlı bir üretim süreçleri ile dünyaya aşıları etaplar halinde gönderilmeye başlanmıştır. Bu sürecin biraz yavaş ilerlemesi ve aşı üretimlerindeki oluşan taleplere karşı cevap verememesi bizleri olumsuz etkilese de yine de bu durumun kısa sürede aşılacağı inancımız yüksektir.

Aşıların çok kısa sürede insanlara ulaşması ve virüsün bulaşmasını aza indirmek adına aşı üreticileri sürekli gece gündüz çalışarak üretim süreçlerini hızlandırmaya devam etmektedir. Ülkemizde ise şu ana kadar 30 milyona yakın insan aşılanmış ve halen de aşılanmaya devam etmektedir. Bizler de yaşlanma sürecini takip ederek sıramız geldiğinde gidip aşımızı olarak bu sürecin hızlı bir şekilde atlatılması adına üzerimize düşen sorumluluk ile hareket etmekteyiz.

Şirket olarak inanıyoruz ki koron virüsün aşılanma yöntemi ile hızlı bir şekilde atlatılacağı inancı bizlerde tamdır. Hep birlikte ülke olarak güzel günleri görme umudu ile bu süreçlerin hızlı bir şekilde atlatılmasını umut ediyoruz. Tekrar güzel günleri görmek adına kontrollü hayat çerçevesinde sağlıklı günler diliyoruz.

Şimdi Paylaş

Şimdi Paylaş
Profesyonel

Profesyonel Taşımacılık

Tecrübeli ve bilinçli bir planla ev ve ofis eşyalarınız en iyi şekilde şehir içi ve şehirlerarası sorunsuz olarak Ankara AP Nakliyat güvencesiyle taşınacağından emin olabilirsiniz. Tercihiniz kaliten yana olsun.

Yorum Yaz

Ücretsiz Teklif İste

Şirketimiz ile iletişime geçtiğinizde size telefon ile uygun bir fiyat sunumu yapılır. Tatmin olmadığınız da ücretsiz expertiz ile evinize gelerek eşyalarınızı titizlikle inceler ve size en uygun fiyat sunumunu yaparız.

Whatsapp Destek Hattı